Rehabilitacja PNF

została uznana przez rzeszę terapeutów, a dzięki swej skuteczności jest to metoda rehabilitacyjna aplikowana w wielu krajach na całym świecie. Rehabilitacja PNF, mimo że dedykowana pacjentom neurologicznym, stosowana jest z sukcesami w ortopedii i pediatrii, a także w leczeniu wad postawy, czy choćby chorób nerwowo-mięśniowych.

Rehabilitacja metodą PNF

skierowana była początkowo do pacjentów ze schorzeniami neurologicznym. PNF znajduje bowiem zastosowanie w leczeniu chorych po udarach, jak również przy wszelkich chorobach powodujących zaburzenia utrzymywania równowagi, czy też powodujących ułomności w pracy aparatu ruchowego. Terapia PNF sprawdza się również przy porażeniu mięśni twarzy, w dysfunkcji ruchowej języka, przy problemach z połykaniem, w zaburzeniach mowy, czy oddychania. Rehabilitacja metodą PNF stosowana jest więc w schorzeniach neurologicznych, takich jak:

 1. niedowłady kończyn,
 2. choroby nerwowo- mięśniowe,
 3. rdzeniowy zanik mięśni,
 4. polio, choroba Parkinsona,
 5. mózgowe porażenie dziecięce,
 6. uszkodzenie nerwów obwodowych,
 7. udary mózgu,
 8. pourazowe porażenia,
 9. stwardnienie rozsiane.
PNF mozgowe porazenie dzieciece

PNF, rehabilitacja

schorzeń ortopedycznych, tuż obok rehabilitacji neurologicznej, okazuje się być szeroko stosowana i niezmiernie skuteczna. Metoda ta jest niezwykle popularna przede wszystkim w leczeniu skolioz, wad postawy, koślawości kolan oraz przy rehabilitacji pacjentów z endoprotezami. PNF stosuje się więc do leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w takich przypadkach, jak choćby:

 1. leczenie skrzywień kręgosłupa,
 2. leczenie wad postawy, skoliozy, lordozy, kifozy, koślawość kolan i stóp,
 3. pacjenci pooperacyjni: deficyt masy i siły mięśniowej,
 4. dystrofie, zaburzenia metaboliczne, zmiany zapalne,
 5. uszkodzenia mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych,
 6. choroby zwyrodnieniowe,
 7. leczenie schorzeń ortopedycznych: endoprotezy stawu barkowego, stawu kolanowego, złamania i pęknięcia kości, skręcenia, zwichnięcia.
PNF skolioza

Rehabilitacja PNF, Kielce

w tej metodzie reprezentuje Tactum Sanitas, posiadające centrum rehabilitacji, gdzie z powodzeniem leczy się zarówno chorych z dysfunkcjami neurologicznymi, jak i ortopedycznymi. Rehabilitacja PNF stosowana jest najczęściej w leczeniu skoliozy, leczeniu wad postawy i skrzywień kręgosłupa, jak również w terapii po udarach i przy porażeniu nerwów twarzy. Dodatkowe materiały o PNF, w tym o jej historii, zasadach leżących u podstaw metody oraz wskazaniach do terapii, jak i o samej rehabilitacji w ośrodku C. Z. F. Tactum Sanitas znajdą Państwo w kolejnych zakładkach serwisu, bądź na stronie głównej Centrum.

Advertisements